Feminella Hyalosoft logo Feminella Hyalosoft home

Makšties išsausėjimas sukelia daugelį nemalonių simptomų tokių kaip sausumo pojūtis, niežulys, deginimas, tempimas, skausmas lytinių santykių metu ir po jų. Makšties sausumas - tai nėra vien tik nemalonūs simptomai, tai gali sukelti ir didesnes ginekologines problemas. 

Kada dažniausiai pasireiškia makšties išsausėjimas?

 
Dažniausiai makšties sausumas pasireiškia pakitus hormonų balansui, kai organizme sumažėja hormono estrogeno, tačiau kartais tai būna ir streso ar netinkamų higienos priemonių naudojimo pasekmė. 
 
Hormonas estrogenas atsakingas už daugelį moteriškų problemų. Hormonų balansas kinta prasidėjus menopauzei, po gimdymo, žindymo laikotarpiu, kol nėra mėnesinių, taip pat dažnai su šia problema susiduria ir chemoterapijos ar spindulinio gydymo metu ir po jo.
 
Sumažėjus estrogeno gamybai kiaušidėse, vulvos palaikomieji audiniai („lūpos“) ir vaginos oda tampa plonesni, ne tokie elastingi. Makšties  sausumas yra vienas pirmųjų simptomų, kuris atsiranda dėl sumažėjusių gleivių išskyrimo. 
 
Suplonėjusi makšties ir vulvos oda yra lengviau pažeidžiama. Pažeidimų rizika didėja lytinio akto metu, ypač jei makštis yra sausa, tuomet net ir nedidelė trintis gali sukelti skausmą bei diskomfortą.  Jei vulvos „lūpos“ yra plonos ir sausos, peršėjimą gali sukelti net trintis į apatinius drabužius. Pastebimi ir išoriniai  vulvos pokyčiai – prarandamas putlumas. 
 
Dažnai pasikeičia makšties išskyros. Sumažėjus estrogenų kiekiui, kinta makšties pH (rūgštingumas). Šis pokytis veikia mikroorganizmų balansą, išskyrose mažėja gerųjų (lakto) bakterijų. Jos tampa vandeningesnės, bespalvės, įgauna nemalonų kvapą, gali sukelti niežėjimą, peršėjimą. Dažnai makšties atrofijos simptomai yra painiojami su makšties infekcijų simptomais. 
 
Nemalonūs simptomai, kuriuos sukelia makšties išsausėjimas, padidėjusi įvairių susirgimų rizika, skausmas lytinių santykių metu stipriai blogina gyvenimo kokybę bei įtakoja pasitikėjimą savimi. Norint susigrąžinti gerą savijautą reikia ieškoti pagalbos.